Yabancı Uyruklu Personel Çalıştırmak İçin Gerekli Bilgiler

 

Yabancı çalışma izinlerinizi sizin adınıza alıyoruz. Daha detaylı bilgi için lütfen
0312 419 82 80 numaralı hat üzerinden bizimle irtibata geçiniz.

Şirket Ortağı Çalışma İzni
Ortağı olduğunuz şirketin ödenmiş sermayesinin 100 Bin TL olması ve %40 hisse sahibi olmanız gerekmektedir. Yeni kurulan şirketlerde ilk 6 ay Türk personel çalıştırma kriteri aranmaz, eski tarihli kurulmuş bir şirket iseniz veya şirket kuruluş tarihinizden 6 ay geçtiyse şirketinizde en az 5 Türk personel çalıştırmanız gerekmektedir.
 
Yabancı Doktor Çalışma İzni
Bünyelerinde yabancı doktor çalıştırmak isteyen sağlık kurumları, yabancı doktorun YÖK tarafından denklik verilen diplomasını, Sağlık Bakanlığı’na sunarak izin almak zorundadır. Ayrıca yabancı doktor TÖMER vb. kurumların açtığı dil sınavından en az B seviyesinde sonuç almalıdır.
 
Yabancı Mühendis Çalışma İzni
Ülkemizde mühendis olarak çalışacak yabancı uyruklu personelin diplomasının YÖK tarafından denklik işlemi yapılmalıdır. Ayrıca ilgili mühendis odasına geçici kayıt yapılması gerekmektedir.NOT1: Yabancı mühendis çalıştıran firmalarda en az 1 Türk mühendis çalışıyor olması gereklidir.
 
NOT2: Türkiye’ de mühendis olarak çalışacak yabancıların maaşlarının asgari ücretin en az 4 katı olarak bildirilmesi gereklidir.
NOT3: Türkmenistan uyruklu yabancı mühendis için belirli süreli iş sözleşmesi kabul edilmemektedir. İşveren tarafından düzenlenmiş davetiye mektubu gereklidir.
 
Yabancı Öğretmen Çalışma İzni
Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan (YÖK) Denklik Belgesi alması gerekmektedir. Kişi özel sektörde çalışacak ise denklik belgesine gerek yoktur. Mezun olunan okulun YÖK tarafından tanınması yeterlidir.
 
Turizm Sektörü Çalışma İzni
Turizm sektöründe çalışacak yabancı personellerin maaşları brüt asgari ücretin 2 katı olmalıdır. Turizm İşletme Belgesi’ne sahip firmaların bünyesinde 10 Türk personel bulunması durumunda istedikleri kadar yabancı personel çalıştırabilirler.
 
Yabancı Bakıcı Çalışma İzni
Türkiye’de yabancı uyruklu personellerin çocuk bakıcılığı yapabilmeleri için aranan nitelik bakacağı çocuğun 10 yaş altı veya bakılmaya ihtiyacı olmasıdır. ( Örn: Engelli ). Bunun dışında zorunlu kılınan bir gerekçe bulunmamaktadır..
 
Ukrayna Uyruklulara Çalışma İzni
Ukrayna uyruklulara yurt içi çalışma izni başvurusu yapılamaz. Yurt dışı başvuruları içinde bazı özel durumlar vardır.
 
Yurt Dışından Çalışma İzni Başvurusu
Türkiye’de 6 aylık ikamet tezkeresi olmayanlar yurt dışından çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır.
 
İkamet Tezkeresi
Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir. Bünyesinde çıkardığı yayın organları ile müşterilerini, mevzuatla ilgili yapılan her değişiklikten haberdar edip, olası aksaklıkların önüne geçmeyi hedefler.
 
Çıkışa Teminen İkamet Tezkeresi
Çıkışa teminen ikamet tezkeresi; Türkiye’de 6 aydan az vize ihlali yapanlara, deport olmaması için alınan çalışma iznidir.

Keywords: Çalışma İzni, Yabancı İşçi, Yabancı Personel, Yabancı Bakıcı, Yabancı Doktor, Yabancı Çalışma, Yabancı Öğretmen, Yabancı Çalıştırma