Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştırma Şartları


DİKKAT: Çalışma izni bulunmayan yabancı çalıştıran işverenlere; Her bir yabancı için, 8.381 TL idari para cezası verilmektedir.

Yabanı Uyruklu İşçi Çalıştırma Şartları:

Yabancı Uyruklu işçi çalıştırmak için Bakanlık tarafından belirlenen bir takım Şartlar vardır. Bu şartların nedeni ise herkesin yabancı çalıştırmaması gerektiği için Çalışan yabancıların can ve mal güvenliklerini sağlamaktır.

Bu Yüzden Çalışma Ve Sosya Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışa izni almak için bazı şartlar vardır. Bu şartları karşılayan işveren ve işçiler yabancı çalışma izni alabilir. Yabancı Çalışma izni almak için en önemli ve olmaz sa olmaz şartlardan birisi yabancı çalışacak şirkette en az 5 türk vatandaşı çalışması gerekir. 5 TÜRK vatandaşı çalıştıran bir şirkette veya işyerinde 1 yabancı vatandaş çalıştırabilirsiniz. Yabancı vatandaşın uyruğu farketmemesine rağmen bazı ülkelerin vatandaşlarına öncelik tanınabilmektedir. Örneğin Suriye uyruklu vatandaşların ikamet izni ve çalışma izni alması daha kolay iken İran uyruklu vatadandaşların çalışma izni alması biraz daha zahmetli olaktadır. Yabancı uyruklu işçi çalıştırma şartlarından bir tanesi de yabancı şahsın ikamet tezkeresi olması gerekir. İkamet tezkeresi olmayan yabancılar yabancı çalışma izni başvurusu yapamaz ve çalışma izni alamaz.  Yabancının süresi dolmamış en az 6 aylık ikamet tezkeresi olması gerekmektedir. Bunun dışında yabancı uyruklu işçi çalıştıracak şirketin yıllık cirosu 800 Bin TL veya ödenmiş sermayesinin 100 Bin TL olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan yabancılar Yabancı Çalışma İzniAlmaya hak kazanır.

 

 

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Ata Kurumsal Danışmanlık Firmasına aittir. Sitemizde yayınlanan makalelerin yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullanan kişi ve kuruluşlar hakkında Fikri mülkiyet hukuku kapsamında dava açılacaktır.

111 okundu
230 okundu